Karo Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Zemin veya duvar karoları uzun ömürlü olmaları amacıyla bakım gerektiren ürünlerdir. En dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de özellikle kuru ve tozsuz olmasıdır. Döşeme yapılırken mekanın geometrisinde orta aks dikkate alınarak ortadan dışa doğru yapılmalıdır. Lastik, çekiç vb. aletler ürünlere zarar vereceği için kesinlikle kullanılmamalı, yerleştirme için gerekli ise sert darbelerden kaçınılmalıdır ve elle yerleştirilmelidir. Isı değişimi olan alanlara yerleştirilen karolarda esnek yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Karolara şarap vb. leke bırakıcı ürünler döküldüğünde kimyasal koruyucular ve arap sabunu ile çok bekletilmeden silinmelidir.

Duvar Karosu ile Yer Karosu Arasındaki Farkları Nelerdir?

Müşterilerin yaptığı en büyük hatalardan biri duvar karosunu yere veya dış mekanlara döşemeleridir. Yer karolarını uygun yapıştırıcılarla duvara döşeyebilirsiniz fakat duvar karosunu zemin için kullanamazsınız. Duvar karoları nemi emebilme kapasitesi yüksek vb. yönleriyle kendi adından da anlaşılacağı üzere duvar kaplamalarında kullanılmak üzere üretilmiştir. Farklı alanlarda farklı amaçlarda kullanım, olması gerekenden kısa sürede eskimesine ve özelliklerini kaybetmesine sebep olur. Banyo ve mutfak gibi düşük su emicilik gerektiren alanlarda yer karoları kullanılmalıdır. Genellikle bol su ile yıkanır,  porselen yer karoları lekeleri emmez ve buhardan etkilenmez. Duvar ve yer karosu arasındaki en belirgin fark su emme özelliğidir. Duvar karoları nemi emmeleri sayesinde duvara daha iyi tutunur ve sağlamlığını korumaktadır. Yer karolarında ise duvar karosuna göre su emme değeri oldukça düşüktür. Bu, yüksek yoğunluk ve yüksek yük taşıma kapasitesi olduğu anlamına gelir ve bu nedenle de hem yere hem duvara döşenebilir.

Porselen Karonun Özellikleri Nelerdir?

Kullanım alanı en geniş karo çeşididir. Banyo, mutfak, teras vb. iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Leke tutmaz, su buharlarından etkilenmez. Sonucunda bakım gerektirmemesi ve uzun ömürlü olması nedeniyle en çok tercih edilenlerden biridir. Herhangi bir zorluk çıkarmaz, paspas ve sade temizlik malzemeleriyle rahatlıkla temizlenebilir. Porselen karolar sırlı ve sırsız olmak üzere iki çeşittir. Yüke maruz olan alanlarda aşınmaya dayanıklı ve sağlam olması nedeniyle iç ve dış mekanlarda, hatta dış cephe kaplamalarında kullanılabilir. Bakımı kolaydır ve hijyeniktir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *

Copyright © 2021 Tüm Telif Hakları Saklıdır. Tanır Medya