Mozaik Karo Hangi Alanlarda Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

Mozaik karonun en belirgin özellikleri, iki farklı tabakadan oluştuğu için uzun ömürlü olması ve eskilerden beri genellikle siyah beyaz renklerden oluşmasıdır. Günümüz gelişen teknolojisiyle farklı desen ve renklerde de kullanılan mozaik karoların en çok kullanıldığı alanlar banyo ve tuvaletlerdir. Suyla temasın fazla olduğu yerlerde aşınma gibi sorunlarla karşılaşılmaz, gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bilinen en eski zemin kaplamalardan olan mozaik karo, sadece zeminlerde değil duvarlarda da çokça kullanılmaktadır. Her ne kadar eski değerini kaybettiği düşünülse de tam tersi yeni desen ve renkleriyle ortamı daha ilgi çekici ve şık bir hale getirmesi nedeniyle gittikçe daha popüler hale gelmiştir.

Dış Mekanlarda Seramik Karo Kullanımı

Seramik karolar diğerlerine göre daha sağlam, dayanıklı, suyla ne kadar temas ederse etsin aşınmayan, aşınma değerİ PEI olması nedeniyle dış mekan kaplamalarda en uygun karo çeşitlerindendir. Renk, desen ve estetik açıdan da dikkat çekici olan bu karo çeşidi 4 mevsimde de sağlamlığını korumakta ve kar yağmur vb. hava koşullarından etkilenmemektedir.

Sırlı Porselen ve Sırsız Porselen Arasındaki Fark Nedir?

Porselen karo sırlı ve sırsız olmak üzere iki çeşittir. Sır, boyanın yüzeyi sırın altındaki alandan farklı renge sahip olacak şekilde renklendirilebilir. Sırsız karolar, sırlılara göre yeterince koruyucu özelliğe sahip ve sağlam değildir. Sırlı fayanslar gözeneksizdir. Bu yapıları sayesinde parlak bir tabaka gibi görünür, lekeye dayanıklı ve sağlamdır. Genellikle sırsız fayanslar sırlılara göre daha az aşınır ve aşındığında da sırlı fayanslara göre aşınan yer daha az belli olur. Sırlı karolar aşınınca sırın verdiği parlaklık, pürüzsüzlük de aşınır ve altındaki renk farklılıkları ortaya çıkar.

Karo Döşeme Yapıştırıcının Önemi

Uygun yapıştırıcıyı bulmak karonun kullanım ömrü için oldukça önemlidir. Yapıştırıcının farkı karonun döşemeden sonraki bakımı ve kolaylığıyla birlikte müşteri memnuniyeti için de oldukça önemli ve atlanılmaması gereken bir adımdır. Yapıştırıcı ne kadar kaliteli olursa sonuç o kadar konforlu ve güvenli olur. Özellikle ani ısı değişiminin fazla olduğu alanlarda esnek yapıştırıcılar kullanmak, karoların zarar görmesini önleyecek adımlardan biridir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *

Copyright © 2021 Tüm Telif Hakları Saklıdır. Tanır Medya